Поливалентна стоматология

За специализантите и тези, които искат да специализират у нас и в чужбина
Аватар
д-р Дамянов
администратор
администратор
Обратна връзка:

Поливалентна стоматология

Мнение от д-р Дамянов »

Колеги, отпадна ли вече тази безсмислена специалност?
София 2003
Certificate in Endodontics
UCL Eastman Institute 2010
Diploma In Endodontic Practice
UCL Eastman Institute 2012
www.stomatolog.start.bg българският стоматологичен портал
danielahristoforova
нов потребител
нов потребител

Мнение от danielahristoforova »

Не е отпаднала.Сега се нарича ''обща стоматология''.И аз не разбирам това недоразумение!Според мен или си специалист в една област или нищо не ти е ясно.По света имат все по-тесни специалности. :D
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

Мнение от ivan paskalev »

Аз не мисля така. Наистина поставено "специалност по обща стоматология" звучи доста безмислено, но "след дипломно обучение по обща стоматология" е по-друго.
Според мен човек има доста много да учи, дори след като е взел заветната диплома и е сложил някакви буквички пред името си. Дали ще се насочи в една посока, или просто ще избере да разшири кръгозорите си в различни, е въпрос на личен избор. Още повече, че в България всички до един практикуват обща стоматолотия - протезисти вадят мъдреци, хирурзи слагат подкови, ортодонти лекуват грануломи. До колко това е коректно ви е ясно.
В ръцете на общия стоматолог са и здравето и доверието на пациента и той трябва да знае не само какво може, но и какво не бива да прави стига да има кой да го прави по-добре.
През многото години учене през които съм преминал, се влюбвах ту в една, ту в друга специалност, даже без малко да отида в протетика, но сега мисля, че за общата стоматология се изисква най-много талант и е най - предизвикателна.
В САЩ има едно и двугодишни програми, които се явяват нещо като стаж и голяма част от студентите се записват директно след завършване. Някои са в болници и се концентрират върху медицински компроментирани пациенти, други са амбулаторно ориентирани. Разбира се, не казвам, че са задължителни - тук има и без това безкрайно много след дипломни курсове, които и без това човек е принуден да взима, така че може да държи нивото си високо.
София '99, Tufts Universtiy School of Dental Medicine '07
Изображение
Животът е кратък, науката безкрайна!
sdoinova
потребител
потребител

Мнение от sdoinova »

Ако човек иска да учи и да се развива има много начини. И смятам ,че висенето във факултета, мотаенето и пиенето на кафе срещу сумата 7000лв. на година( нали толкова е ?) не е най-добрият. Аз лично бих предпочела курсове и семинари.
Което за пореден път ме подсеща: Колеги ,какво стана с точковата система? Спомням си ,че се правеха опити да се въведат някакви точки на сертифицирани курсове и за добиване на специалност да е необходим определен брой точки.Или за някакъв период( 1,2,5 години) всеки стоматолог да е длъжен да събере някакъв мин. брой точки? Май нищо не стана с тази идея ,но на мен последната особено ми допада. Така иска-неиска всеки ще е длъжен да си опреснява знанията поне малко. До колкото знам това се прилага в някои държави-поне за лекарите,за стоматолози не съм сигурна.
А относно "Общата стоматология" имах странен разговор с един приятел. Точно след последния му колоквиум по специалността се виждаме и той се опитва да ми обясни колко много е научил за тези 3 години. И ми казва: "Ти знаеш ли ,например,че горен 6 много често има 4-ти канал?"Е,в нещата които аз съм чела или слушала се казва ,че обикновено горен 6 има 4 , в редки случаи може да има и 3 канала. Но обикновено лекторите си опресняват материалите на по-малко от 10 години.
д-р Севдалина Дойнова ,София 2000
simke78
нов потребител
нов потребител

поливалентна стоматология

Мнение от simke78 »

Ivan Paskalev ne6to se e obarkal 4oveka.Toi za6titava specializaciata za polivalentna stomatologia,za6toto se e precakal da ia izkara.Siguren sam,4e toi razbira tolkova,kolkoto i edin stomatolog s negovata godi6na praktika i koito ne e specializiral ni6to.Tova si e prosto gubene na vremeto i edna komunisti4eska glupost.Kolegi vzemete za primer stranite,v koito stomatologiata ima tradicii.6tom tam sa smiatnali za izli6no da ima takava specializacia,zna4i naistina niama nujda.
Az li4no kato stomatolog,koito e zavar6il izvan Balgaria i zapoznat sas sistemata vav Balgaria i otvan,smiatam,4e triabva da ima samo HIRURGIA(oralna-3 godini i oro-maxilo-facialna-5 godini) i ortodontia!
Blagodaria,i se nadiavam niakoi da spodeli kakvo misli!
Dr. Kamen Nogaltchev
потребител
потребител

Мнение от Dr. Kamen Nogaltchev »

A togava katedrite vav fakultetite da se zakrijat i da ostane samo Hirurgija li? Ne e li malko tapo?
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

simke78, аз не карам такава специалност. В момента уча в програма, която е предвидена за "приравняване" на зъболекари завършили в чужбина и желаещи да практикуват в САЩ. Личният ми избор да работя обща стоматология, няма нищо общо с въпросното обучение в стоматологичните факултети. Това, че в София или Пловдив не могат да направят свестни програми, не означава, че не трябва да ги има.

sdoinova написа: Колеги ,какво стана с точковата система? Спомням си ,че се правеха опити да се въведат някакви точки на сертифицирани курсове и за добиване на специалност да е необходим определен брой точки.Или за някакъв период( 1,2,5 години) всеки стоматолог да е длъжен да събере някакъв мин. брой точки? Май нищо не стана с тази идея ,но на мен последната особено ми допада. Така иска-неиска всеки ще е длъжен да си опреснява знанията поне малко. До колкото знам това се прилага в някои държави-поне за лекарите,за стоматолози не съм сигурна.
Наистина това е един от най-добрите начини за да се осигури достатъчна квалификация на съсловието, при положение, че стоматологията е невероятно динамична наука и след 20 години половината от техниките и методите които използваме днес, ще са в кошчето за боклук. В САЩ е така, за другаде не знам.
Въпросът е, че трябва да има система по която да се регулира кой дава тези точки. Защото голямата част от информацията идваща в България по конгреси и прочее е от източници които са свързани с даден продукт или фирма; от друга страна ако ще са стоматологичните факултети, рискуваме да изпаднем в ситуацията с "поливалентната специалност".
Изображение
poumpy

Re: поливалентна стоматология

Мнение от poumpy »

simke78 написа:Ivan Paskalev ne6to se e obarkal 4oveka.Toi za6titava specializaciata za polivalentna stomatologia,za6toto se e precakal da ia izkara.Siguren sam,4e toi razbira tolkova,kolkoto i edin stomatolog s negovata godi6na praktika i koito ne e specializiral ni6to.Tova si e prosto gubene na vremeto i edna komunisti4eska glupost.Kolegi vzemete za primer stranite,v koito stomatologiata ima tradicii.6tom tam sa smiatnali za izli6no da ima takava specializacia,zna4i naistina niama nujda.
Az li4no kato stomatolog,koito e zavar6il izvan Balgaria i zapoznat sas sistemata vav Balgaria i otvan,smiatam,4e triabva da ima samo HIRURGIA(oralna-3 godini i oro-maxilo-facialna-5 godini) i ortodontia!
Blagodaria,i se nadiavam niakoi da spodeli kakvo misli!
интересно как позна че Иван Паскалев е специализирал обща стоматология - големи познания................
честно казано това което той защитата е много добро - колко от българските стоматолози някога са ходили на квалификационен курс през живота си и са си опреснявали знанията ????
5% или 10 % - съмнявам се
sdoinova
потребител
потребител

Мнение от sdoinova »

Д-р Паскалев,то е ясно ,че всяка идея може да се опорочи. Как е решен този въпрос в САЩ? Защото ,наистина, ако по такива курсове се четат същите лекции от преди 5 години ,от същите преподаватели- то си става "Поливалентна стоматология". Още повече ,знаете как е във факултета- всеки признава само неговите лекции и нито дума от друг автор. Уважавам много преподавателите си ,но все пак искам да чуя и друго мнение.А и защо да съм длъжна да се съгласявам с всичко, казано от тях. В това отношение дори презентациите на различни фирми дават някакво разнообразие. :wink: Аз съм попадала в ситуация да обяснявам на по-възрастни колеги ,че МХО на канала не е равно на екстирпация. И ,съдейки по резултата ,не съм била много убедителна.
poumpy

Мнение от poumpy »

sdoinova написа: Аз съм попадала в ситуация да обяснявам на по-възрастни колеги ,че МХО на канала не е равно на екстирпация. И ,съдейки по резултата ,не съм била много убедителна.
ха и аз така и то колегата е явно от онези 95 %, които изобщо не се интересуват от стоматологията като такава - много жалко, но за това пък как добре влияят тупфери с ХФК в дъното на джоба при пародонтоза... :shock: :? :shock: :? :shock: :?
simke78
нов потребител
нов потребител

Мнение от simke78 »

Dr.Nogaltchev,katedrite vav fakultetite 6te si ostanat sa6tite,no tova ne zna4i,4e 6te podgotviat specializanti,a samo studenti.
Pojelavam uspeh na Dr.Paskalev,za6toto 6te mu e nujen,za da se spravia profesionalno ednovremenno vav vsi4ki razdeli na polivalentneta stomatologia!
Az li4no poddarjam kolejkata,po otno6enie na izkarvaneto na kursove,sabiraneto na dostata4en broi to4ki i polu4avane na specializacia.I taka na vseki to4no kakvoto mu haresva,moje da usavar6enstva i da stane po-dobar.No,za hirurgiata,osobeno oro-maxilo-facialnata,kolegi,triabva da se saglasite s men,4e ne sa dostata4ni samo "suhi" kursove,a i mnogo,mnogo praktika v materialno dobre obezpe4ena baza usporedno s tova!
Аватар
ivan paskalev
модератор
модератор

poumpy написа:
ха и аз така и то колегата е явно от онези 95 %, които изобщо не се интересуват от стоматологията като такава - много жалко, но за това пък как добре влияят тупфери с ХФК в дъното на джоба при пародонтоза... :shock: :? :shock: :? :shock: :?
О,а най-модерната техника за "обгаряне" на джоба с трихлороцетна киселина?
Или лечение на хронични периодонтити с препресване на хидрокортизон, защото индекстола вече не се намира?

Д-р Дионова, ващият колега все пак е научил нещо от поливалентната - това за 4те канала не е зле да се знае ;)
Така 62% от пациентите на човека ще имат по-добра прогноза от ендодонтското лечение.
Колкото до акредитацията на курсовете, мисля че зависи от щат до щат, но ето какво намерих са Флорида:

Continuing Education Providers
The following are acceptable as continuing education for the Board of Dentistry and may be self-reported through CE Broker:

courses offered by the American or National Dental Associations and their constituent and component dental associations and societies, including affiliated specialty organizations or a provider organization recognized by either the American or National Dental Associations;

American or National Dental Hygienist Association and their constituent and component associations and societies;

Academy of General Dentistry and its constituent and component organizations or a provider approved by the Academy of General Dentistry’s National Sponsor Approval Program;

a dental, dental hygiene or dental assisting school accredited by the American Dental Association’s Commission on Dental Accreditation;

a hospital dental service or a college, university, or community college which is accredited by an accrediting agency approved by the United States Office of Education;

American Red Cross, American Heart Association, and the American Cancer Society;

an educational program or course associated with a medical school which is accredited by the American Medical Association’s Liaison Committee for Medical Education

participating in Board-approved individual study;

by participating in examination standardization exercises;

by participating in programs approved by the Board that provide substantial pro bono dental and dental hygiene services to the indigent, to dentally underserved populations or to persons who reside in areas of critical need within Florida;

by participating as an expert witness in the review of disciplinary cases;

by participating as part of a course at a dental, dental hygiene or dental assisting school accredited by the ADA Commission on Dental Accreditation, its successor agency or other nationally recognized accrediting agency, an adjunct, part-time faculty member may receive three (3) continuing education hours per semester/quarter;

by attending a meeting of the Board wherein disciplinary cases are considered. Up to four hours of credit per renewal cycle may be earned in this manner.

Според мен Стоматологичният съюз е този който трябва да контролира както точките, така и акредитацията на курсовете.
Изображение
Dr. Kamen Nogaltchev
потребител
потребител

Мнение от Dr. Kamen Nogaltchev »

Малко рязко и беше изказването но все пак , аз съм специализант по Протетична стоматология. А тя съществува в повечето страни.
А Поливалентната стоматология си е наша измислица и е останала от някой отминали времена :D
Колкото до катедрите мисля че все пак те може да обучават специализанти, но не покрай студентите, а да се направи друга схема, защото сегашната е малко опорочена.
Специализирам в една частна клиника в Пловдив която е в сградата на факултета и мога да кажа че там стоматологията е на едно съвременно ниво както трябва да е и всеки специалист си работи в неговата област просто когато се започне лечението на даден пациент, той минава през всички кабинети.
Така че колеги нека не се лъжем, курсовете са нещо наистина много хубаво и полезно, аз също ходя на почти всички но на някой от чисто любопитство и за да знам новите неща.
Но специалист във всички области на стоматологията няма.
sdoinova
потребител
потребител

Мнение от sdoinova »

Не ,колеги,аз не съм против специализациите! Напротив.И аз мисля,че не може специалност хирургия или протетична да се вземе с курсове. "То ако ставаше с гледане ,кучето щеше да е месар!" Говорех само за "Поливалентната стоматология" в сегашния си вид. И също смятам,че не може да има специалист по всичко. Всеки си се насочва в дадена област и там инвестира време ,усилия и пари. Предполагам,че в бъдеще ще се наложат клиниките- с няколко,по-тясно специализирани стоматолози.
simke78
нов потребител
нов потребител

Мнение от simke78 »

Kolejke,Doinova,ne ste prava po otno6enie na protetikata.Smiatam,4e moje da se izkarat kursove za novi metodi i oborudvane i tova e napalno dostata4no za da go prilagate v kabineta si.Protetikata ne e Hirurgia,vse pak e edin vid Esteti4na stomatologia!
stamat
потребител
потребител

Мнение от stamat »

Az li4no kato stomatolog,koito e zavar6il izvan Balgaria i zapoznat sas sistemata vav Balgaria i otvan
az sam zavar6il v Rumania
И сега к'во Румъния е меката на стоматологията. Там е рая на земята. Аз ако бях запознат със системата в Никарагуа щях да си трая. Но Румъния си е друго. Там са много напред с материала - немската и американската школа направо да се скрият някъде.

simke78 ти направо си върха
simke78
нов потребител
нов потребител

Мнение от simke78 »

Вече няма извинение за тези, които пишат на латиница. При писане на "нова тема" или "нов отговор" с помощта на "бутончето" отгоре в дясно можете да превключвате между различните режими на писане.

Много Ви моля, уважавайте вашите колеги и пестете времето им! Пишете на кирилица.

Благодарим Ви!

1) цъкате с левия бутон на мишката върху квадратчето ди което с големи букви е написано КРЕДОР
2) отваря се едно падащо меню на което пише:

EN osnovna klaviatura
BP bulgarska foneticna
BG bulgarska standartna

3) Плъзгате стрелкичката на мишката надолу и избирате BP bulgarska fonetichna или BG bulgarska standartna, която Ви е по-удобна. Българската стандартна клавиатура е т.нар. БДС - Български Държавен Стандарт. Ако сте писали на пишеща машина ще Ви е по-удобно на нея. Фонетичната клавиатура е като да пишете на български с латински букви.

OT АДМИНА

Stamat,neznam kade ste zavar6ili i kolko ste zapoznat sas sistemite za stomatologi4no obrazovanie i specializacii,no iavno ste nazad s materiala.Ne,4e za6titavam rumanskata sistema i mnogo mi se iska nie balgarite da sme №1,no tam kopirat vsi4ko ot Francia.Poviarvaite mi specializaciite sa kakto v zapadnite strani i sa akreditirani universitetite.Dori kogato biah student raboteh na NOVI ma6ini,a tuk v stomatologi4nia v Sofia se raboti na dopotopni ma6ini.Razlikata e,4e tam vsi4ki taxi,koito se vzimat ot 4ujdencite(za6toto rumancite ne pla6tat) se reinvestirat v tehnika za studentite,a Balgaria znaete mnogo dobre,4e niama moderna materialna baza,i iznudvat studentite da pla6tat za razni zabotehni4eski komplekti i drugi pri6tefki.Tragi4ni sme!O6te ne moje da se ottarsim ot ruskata sistemaNo Balgaria si e takava kakvato sme ia napravili nie i az si ia obi4am i ne bih ia zamenil nito za Zapadna Evropa,nito za proslovutata Amerika.
simke78
нов потребител
нов потребител

Мнение от simke78 »

ОК,извинявам се!Ще пиша с кирилица!
plamen dimov
потребител
потребител

Мнение от plamen dimov »

Номера според мен е нещата да са приложими. С точките добре ама от опита ми във факултета е едно "мижи да те лажем" Невъзможни норми , неекзактно лечение , фалшифициране на картони. Sory ама е така. Това , че нещо работи някъде си не значи че ще работи и тук.
И тоя факултет не е "обетованата земя", нито пък пловдивския. Нали в софийския и във Варна откриват стоматология. Конкуренцията ще реши.Може като се занижи приема в милия СФ към МУ софия да се отдадат точно на специализации и да речем малко повече научна дейност.
А за поливаленцията нека не забравяме че дезинтеграцията на индивида в резлтат на тясната специализация е причина за немалко абсурди и дискомуникация в лечението. Тази недооценявана катедра по Алергология и огнищна диатностика например доста сериозно поглежда и на методите на древната китайска медицина и учението за енергиини меридиани. Както между другото в цял свят все по голямо внимание се обръща на нетрадиционните профилактични и лечебни процедури , които отговарят на стария принцип - "преди всичко да не вредим ". А и не е ли именно целостта и единството най- важното в един организъм. И още аз лично намирам като най -предизвикателно за интелекта си именно съобразяването и съгласуването на всички екзогенни и ендогенни фактори при диагностиката и съставянето на плана за лечение. Дори нещо повече - анамнезата на живота и соцалнобитовата анамнеза заслужават повече внимание.
казах.
Публикувай отговор