предимства и недостатъци на платената специализация

За специализантите и тези, които искат да специализират у нас и в чужбина
YanevaG
нов потребител
нов потребител

предимства и недостатъци на платената специализация

Мнение от YanevaG »

Струва ли си платната специализация?Какви са предиствата и недостатъците?Има ли смисъл да специализираме при всичките "курсове" и псевдоспециалисти за по месец?Помага или пречи на частната практика специализирането за новозавършил зъболекар(без много опит и пациенти)?Моля за мненията ви :) :smile:
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

А има ли безплатна???
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Специализацията си струва ,ако тя е по ортодонтия или хирургия.
Всички други специалности могат да те направят добър клиницист чрез добри курсове,четене и практика.
ДОказано е чрез много колеги,пишещи дори тук,които нямат специалност ,но са имена в ендодонтията или възстановяването на зъби.
Тия шеги с "художествените реставрации" не ги включвам в горното... :?
Д-р Яромиров
YanevaG
нов потребител
нов потребител

Мнение от YanevaG »

Безплатна е за редовни докторанти и асистенти.
А специализация по пародонтология?И тя ли е безсмислена според вас? :)
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

След като съм специализирал Орална хирургия и съм запознат с пародонталните заболявания и ,да речем хирургичното им лечение ,не искам да давам отговор ,който ще подтикне вероятен спор с някого.
В крайна сметка една голяма част от оралната хирургия е пародонталната..
Д-р Яромиров
poumpy

Мнение от poumpy »

Явор написа:След като съм специализирал Орална хирургия и съм запознат с пародонталните заболявания и ,да речем хирургичното им лечение ,не искам да давам отговор ,който ще подтикне вероятен спор с някого.
В крайна сметка една голяма част от оралната хирургия е пародонталната..
Ха, какво смело твърдение....
Просто си представям професора си по хирургия да прави парадонтална процедура. Виж обратното е напълно възможно и съм го правил и аз самия, но там вече е изкуство. Един от лекторите ни бил започнал да специализира орална хирургия и след втората година се преместил в парадонтологията. Та под негово ръководство и в час по парадонтология сме правили чудеса при ектракция на мъдреци. Чудеса, на които са способни само парадонтолозите. Невероятна специалност и си струва всеки лев и час инвестиран в нея :thumb:
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

poumpy написа: час по парадонтология сме правили чудеса при ектракция на мъдреци. Чудеса, на които са способни само парадонтолозите.
Не се и съмнявам,че пародонтолозите сте виртуози и имате по-различен поглед към живота!И единствено вие сте способни на чудеса!
Но ....бихте ли ми обяснили ,какво "чудесо" може да се случи по време на екстракция на мъдрец?Това той да излезе от ръкава на вълшебника ли??
Също така не разбрах кое му е смелото на твърдението ми,при положение че се въздържах от крайно мнение????
Д-р Яромиров
Станимира
нов потребител
нов потребител

Мнение от Станимира »

друго си е да си специализирал орална хирургия във факултета...
Аватар
д-р Дамянов
администратор
администратор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Дамянов »

Д-р Яромиров, моите уважения, но всеки си държи на специалността и всички трябва да се уважаваме. По време на моята специализация по Ендодонтия в Ийстман имах преподавател орален хирург, който впоследствие е специализирал Ендодонтия. Въпреки, че ендодонтската хирургия е в домейна на оралната, смея да твърдя че успеваемостта е различна. Моят преподавател успя да ни убеди, че и методологията е различна. Също не съм съгласен, че само с курсове и четене може да станеш ендодонтист. Но това е много обширна тема.

Поздрави!
София 2003
Certificate in Endodontics
UCL Eastman Institute 2010
Diploma In Endodontic Practice
UCL Eastman Institute 2012
www.stomatolog.start.bg българският стоматологичен портал
Аватар
Явор
почетен член
почетен член

Мнение от Явор »

Станимира написа:друго си е да си специализирал орална хирургия във факултета...
Привет,Д-р Станимиров! 8)
Д-р Дамянов,честито за специалност по Ендодонтия,но се отдалечаваме много от това,което говорехме.То и гинекологията е част от медицината,а много доктори не знаят къде е на жената клит**а.
Обширна тема е ,да....просто в България нещата са доста по-различни от СветЪ!Тук имаме памучета,криви матрици ,медни пръстени,ръждиви клещи и така нататък ,изобщо блага картинка :lol:
Който иска да специализира каквото иска...аз не съм показал неуважение към никого,просто изразявам мнението си,а то обикновено е малко по-иронично или дори саркастично,но какво да направя.... :wink:
Д-р Яромиров
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

Според мен си струва всеки вид специализация! Курсовете не са лошо нещо , но специализацията дава един разширен академичен поглед на нещата!
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Мисля че всичко помага за изграждане на един специалист,но за да бъдеш истиски добър трябва да мине време и много,много случаи-не виждам shortcuts.
MSc in Restorative and Aesthetic Dentistry
University of Manchester
Публикувай отговор