ИМА ЛИ ПРОБЛЕМ

Тук е мястото да обсъдим дейността на съсловната ни организация
the peasant
чест потребител
чест потребител

ИМА ЛИ ПРОБЛЕМ

Мнение от the peasant »

Интересувам се от следното,
От доста време живея извън БГ, работя като заболекар.Пет години и повечеми е трудовия стаж в България.От доста време неплащам членски внос в БЗС и нямам осигоряване в БГ.
Дали ще имам проблем ако пожелая да имам практика в БГ , ако не съм бил редовен член на съюза дълго време.
Много ви благодаря.
Аватар
Dr.McHill
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dr.McHill »

Колега,важно е колко точно време ви е нямало в българия и не сте се водил редовен член.Ако е повече от 5 години -ДА,ще има проблем,ще трябва да държите всички държавни изпити наново.Ако не сте редовен член по -малко от 5 години - ще има някаква глоба от страна на БЗС и мисля ,че ще трябв ада платите членският си внос в увеличен размер,но не знам колко,.Позвънете в БЗС.
the peasant
чест потребител
чест потребител

Мнение от the peasant »

Dr.McHill написа:Колега,важно е колко точно време ви е нямало в българия и не сте се водил редовен член.Ако е повече от 5 години -ДА,ще има проблем,ще трябва да държите всички държавни изпити наново.Ако не сте редовен член по -малко от 5 години - ще има някаква глоба от страна на БЗС и мисля ,че ще трябв ада платите членският си внос в увеличен размер,но не знам колко,.Позвънете в БЗС.
:roll: Ако по някое време намина за малко ще питам лично , но имам предвид че само 45 дни от следстудентските си години не съм работил като зъболекар.Това за 5 те години едвали е приложимо за мен , пък знам ли им акъла.
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Обадих се на секретарката на съюза тук, в Пловдив. Тя каза че, ако можете да докажете, че сте работили като зъболекар, макар и един месец, през тези 5 години, / или повече/, когато Ви е нямало, няма да държите държавни изпити. Освен това, има значение къде сте, защото в ЕС РБългария има разни спогодби, във връзка с трудовото законодателство. Това важи и за осигуряването. Ако не сте били никога член на Съюза, с копие от дипломата, тази бележка за стажа, свидетелство за съдимост, можете да станете член. Ако, обаче сте бил член на съюза - справка - устава на БЗС, т.31 и т.32:

http://www.bzs.bg/documenti/BZS_Ustav_24_11_07.pdf

Надявам се да съм Ви полезна с тази информация :lol: :lol:
Vladi
нов потребител
нов потребител

Мнение от Vladi »

Драги рeasant, я по добре ти ни кажи, там където си плащаш ли членски внос и за какво. Щото аз тука не знам за какво плащам.
Ако ще се връщаш само за това да им плащаш членския внос, по добре си стой там.
Предполагам, че не си отишъл от добро там. Може да си работил и като хамалин или таксиметров шофьор, но ако инвестираш в кабинет в Бг с парите, които ще спечелиш там, това трябва да им стига.
Щото те за 20 год едни кредити не ни подсигуриха от тая държава. Занимават се само с глупости и със себе си. "Конгресмени"!
Как се прави кабинет в Бг всички знаят. С парите от касата не става.
the peasant
чест потребител
чест потребител

Мнение от the peasant »

Vladi написа:Драги рeasant, я по добре ти ни кажи, там където си плащаш ли членски внос и за какво. Щото аз тука не знам за какво плащам.
Ако ще се връщаш само за това да им плащаш членския внос, по добре си стой там.
Предполагам, че не си отишъл от добро там. Може да си работил и като хамалин или таксиметров шофьор, но ако инвестираш в кабинет в Бг с парите, които ще спечелиш там, това трябва да им стига.
Щото те за 20 год едни кредити не ни подсигуриха от тая държава. Занимават се само с глупости и със себе си. "Конгресмени"!
Как се прави кабинет в Бг всички знаят. С парите от касата не става.
:roll: :lol: ,Кабинет в БГ се правише с парички , ако ги има, с познати посредници, работили я в МВР, я сътрудници, Воено контраразузнаване, имащи фирми за посредническа дейност или контакти с бюрокрацията :wink: , демек спестяваш от закуски и си готов :lol:
В никакъв случай няма да се връщам, има вероятност да работя на морето за около 20-25 дни в БГ и то само с подбрани чужденци :wink: Но не ми се ще и това да правя. услуга за познати колеги.
Аз не плащам задължителен членски внос никъде.Тук е доброволно.Членувам в ЗС и отделно съм член на профсъюз.Плащам на година около 300 еуро, отделно от данаците ми се плаща , косвено и за други неща :wink:

Благодаря на колегата Александра, предупредени са писмено от БЗС , че съм извън страната.Значи би трябвало да си платя вноса за годината на възстановяване.
Аватар
Dr.Dre
потребител
потребител

Мнение от Dr.Dre »

Нашия съюз са едни абсолютни некадърници и аз дълбоко съжалявам ,че ми се е налагало да плащам членски внос.
Преди за замина за UK работех в БГ със здравната каса. Разбира се всичките им неразбории със осигурителните вноски и здравните книжки избиха и при мен въпреки оскъдния ми пациентопоток. Едно дете цъфна с 2 здравни книжки -с едната ходило на друг зъболекар, с другата идва при мен и в резултат касата отказа да плаща дублираща се дейност за която не знаех ,че е извършена и също бях отчел. Ходих ,разправях се , звънях на районна колегия ...и нищо..Глас в пустиня. Великодушно ми заявиха ,че видиш ли нямало да плащам глоба в този случай. Така ми кипва на душата като се сетя за тоя случай :evil: . Месец по-късно прекратих договора си с касата и ако ще да умирам от глад повече няма да работя с тях . Поне докато не си оправят бакиите.
Между другото секретарката на съюза ни ме предупреди преди да замина за това правило за петте години . В случай ,че наближа пет години остсъствие ме посъветва да се запиша поне фиктивно в някоя практика за няколко месеца и да платя някакви осигуровки.
adenta
нов потребител
нов потребител

Мнение от adenta »

smiah smiah.mila tatkovina.
Д-р Дечев
потребител
потребител

Мнение от Д-р Дечев »

Аз също наскоро си прекратих договора с НЗОК.
Д-р Крум Дечев СФ-София 2002
Българско Ендодонтско Общество www.beo-bg.org
Аватар
Dr.Dre
потребител
потребител

Мнение от Dr.Dre »

Д-р Дечев написа:Аз също наскоро си прекратих договора с НЗОК.
Ами качествена пломба не може да струва 3 години подред една и съща цена ,а гавра и подигравка плюс евентуална глоба на всяко отчитане е далеч от мечтата на всеки уважаващ себе си зъболекар. Ако хората масово бяха отказали тези договори ,управляващите щяха да вденат ,че нещо не правят както трябва. За жалост плащаме само членски внос ,а съсловната ни организация е просто жалка и нито нов договор извоювахме ,нито приемливи цени ,нито една стабилна реформа в начина на работа на системата . За отношението към зъболекарите пък най-добре въобще да не започвам. Някакви жалки писарушки от касата се държат като че ли се явяваме не да се отчитаме ,а на трета поправка на изпит по материалознание. Айде нема нужда.
Крумчо поздравявам те за правилния избор ! Качеството на услугите ,което предлагаш не се вмества в ценоразписа на здравната каса.
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

Dr.Dre написа: ...Ако хората масово бяха отказали тези договори ,управляващите щяха да вденат ,че нещо не правят както трябва...
Да, но в тая държава всичко е така - винаги се намират "хитреци", дето си мислят, че ще извлекат някое дивидентче, ще източат нещичко и ще са на далаверка от касата... Вместо съсловието като цяло да спре да работи с касата и да хрантути някакви чиновници :roll:
За жалост плащаме само членски внос ,а съсловната ни организация е просто жалка ...
Същото важи и тук - любопитен съм, ако всички спрем да плащаме рекета на "конгресмените" дали пак ще се интересуват само от командировките и "отчетно-изборните" хапвания и пийвания или ще си поразмърдат малко ... (каквото там могат да размърдат все още) и ще направят нещо за хората дето им плащат заплатите с труда си ???
Аватар
Dr.Dre
потребител
потребител

Мнение от Dr.Dre »

Arthur Dent написа:
Dr.Dre написа: ...Ако хората масово бяха отказали тези договори ,управляващите щяха да вденат ,че нещо не правят както трябва...
Да, но в тая държава всичко е така - винаги се намират "хитреци", дето си мислят, че ще извлекат някое дивидентче, ще източат нещичко и ще са на далаверка от касата... Вместо съсловието като цяло да спре да работи с касата и да хрантути някакви чиновници :roll:
За жалост плащаме само членски внос ,а съсловната ни организация е просто жалка ...
Същото важи и тук - любопитен съм, ако всички спрем да плащаме рекета на "конгресмените" дали пак ще се интересуват само от командировките и "отчетно-изборните" хапвания и пийвания или ще си поразмърдат малко ... (каквото там могат да размърдат все още) и ще направят нещо за хората дето им плащат заплатите с труда си ???
Ами тя системата е много мафиотски направена - навързани са като свински черва. Не може да подпишеш договор с касата без удостоверение за актуално членство ,което ще рече ,че бойкотираш ли съюза трябва да забравиш за касата. От тук трудности при отпускането на заеми от банките и т.н. Не сме организирани ,не мислиме глобално и радикално като гърците. Не сме народ просто. Всеки си гледа на него да му е добре и от там нататъка не го вълнува на тротоара пред къщата му дори дали е мръсно или кално , има ли дупки по улицата или боклуци пред кофите за смет.... Апатия обзе народа и ни на избори му се ходи ни на протести...
йорданка савова
нов потребител
нов потребител

Мнение от йорданка савова »

Задължителното членство е само заради парите които плщаме на съсловната прганизация,КОЯТО ОТ СВОЯ СТРНА нямазадължения за важните неща в организацията.
renydent
потребител
потребител

Мнение от renydent »

Искам да подам една тема за размисъл.Всички аптеки се отказват от договора със здр.каса и то за скъпоструващите лекарства,а ние какво правим.....?Работим една пломба за 20 лв.Не е ли смешно?И питам кой ни защитава?Когато има събрание всички в коридора се оплакват,а като влезем в аулата всички мълчат.Обаждаме се 2-3 черни овци и сме като глас в пустиня.Защо всички не се противопоставим,толкова ли сме неорганизирани?Знам ,че ще има колеги които ще кажат като не ти е изгодно прекрати договора,но пък си мисля че няма да е коректно към пациентите.
Аватар
Dr.Dre
потребител
потребител

Мнение от Dr.Dre »

renydent написа:Искам да подам една тема за размисъл.Всички аптеки се отказват от договора със здр.каса и то за скъпоструващите лекарства,а ние какво правим.....?Работим една пломба за 20 лв.Не е ли смешно?И питам кой ни защитава?Когато има събрание всички в коридора се оплакват,а като влезем в аулата всички мълчат.Обаждаме се 2-3 черни овци и сме като глас в пустиня.Защо всички не се противопоставим,толкова ли сме неорганизирани?Знам ,че ще има колеги които ще кажат като не ти е изгодно прекрати договора,но пък си мисля че няма да е коректно към пациентите.
Чувствах се ужасно виновен ,когато прекратих договора си ...най -вече пред пациентите ,защото ТЕ СИ ПЛАЩАТ или са си плащали осигуровки . Всеки месец. Някои мои приятели работят в големи фирми за големи заплати и съответно огромни здравни осигуровки...задължителни...И какво получават насреща ? 2 кирливи пломби с ХП или амалгама ?!
Е с кой акъл ще сложа някакъв скапан химиополимер на такъв човек ?
И каква пломба да сложиш или зъб да извадиш на човек дето няма кьорав такъв в устата си и иска просто чифт акрилови кастанети ?! :shock: Ами за хората без нужда от пломби и клещомицин ? Защо не дават едно чистене на зъбен камък към пакета ? Нали превенцията е основата на истинското лечение ?
Много недомислени неща има колеги и отначалото мислех ,че прекратявайки договора си постъпвам безотговорно , а след това осъзнах ,че ако имам договор с касата постъпвам безотговорно в много по-голяма степен един вид подкрепяйки безумията които те предлагат (налагат е точната дума) на пациентите и зъболекарите.
Едно отговорно съсловие би сложило голям кръст на тези порочни практики ,но явно не сме узрели за да стигнем до там ... Фармацевтите като гледам ще ни изпреварят ,въпреки ,че там нещата май не са чак толкова трагични...Събудете се колеги ...поне тези които сме по-млади....Ние сме на ход !
Аватар
Arthur Dent
почетен член
почетен член

Мнение от Arthur Dent »

Dr.Dre написа: Много недомислени неща има колеги и отначалото мислех ,че прекратявайки договора си постъпвам безотговорно , а след това осъзнах ,че ако имам договор с касата постъпвам безотговорно в много по-голяма степен един вид подкрепяйки безумията които те предлагат (налагат е точната дума) на пациентите и зъболекарите.
Едно отговорно съсловие би сложило голям кръст на тези порочни практики ,но явно не сме узрели за да стигнем до там ...
:thumb: И аз се подписвам под тези думи!
drtsarev
потребител
потребител

Мнение от drtsarev »

Касата сама си проси, всеки да намира собствен начин да се оправя с нея. Малко ли са колегите, които надписват за щяло и нещяло? Някой път ми настръхва косата, като видя страници само с "тройки". В някои случаи предпочитам и статус да не пиша, че да не плащам чужди глоби.
Би следвало да е така - касата дава 20 кинта за пломба. Да ама, моята пломба е еди-колко си. Значи пациента доплаща разликата. Пломби за по 4лв няма. Евикроли и химиокомпозити ли?!?
Аватар
zara
почетен член
почетен член

Мнение от zara »

За съжаление има :( , както и кореново лечение за 20 лв. Но съюза отсъства при цялата тая работа. Не знам къде точно е проблема, за това и аз подкрепям мнението, че още не сме узрели, за да стигнем до там, че да изискваме.
the peasant
чест потребител
чест потребител

Мнение от the peasant »

Смея да отбележа че темата „има ли проблем„ беше в друга насока.
За съюза трябва промяна, да защитава единствено членовете си и да задържи задължителната регистрация , което не е лошо..Да, казах да ги защитава , при проблеми с „органите„ и бюрократите, но това няма да се случи , няма да бъде позволено.
„Значи зъболекарят за себе си плаща 400 лв. а за „Киата” си 2000. лв., сиреч, пет пъти му е по-мила „Киата” от неговото здраве. Това нормално и справедливо ли е”, попита премиерът.
renydent
потребител
потребител

Мнение от renydent »

Само една случка ще разкажа с 2 думи.Пациент ме пита в кабинета колко би му струвала пломбата.Отговарям и той изпада в шок-Др.......ми я сложи преди месец за 5лв,но сега е вдигнал цената на 7,какви са тези цени при вас.Показа ми "обтурация" на друг зъб за същата цена.Зъбът беше обтуриран с фосфат цимент.Смея се за да не плача.До там ли я докарахме?
Публикувай отговор