Зъботехнически мераци...!

Тук е мястото да обсъдим дейността на съсловната ни организация
Vladi
нов потребител
нов потребител

Зъботехнически мераци...!

Мнение от Vladi »

Две сметки за едно чене
Изработването и поставянето на коронката ще се таксуват отделно

" Вече ще плащаме две сметки при стоматолога. Едната ще бъде за медицинската дейност, а другата - за материалите, изработени в зъботехническа лаборатория. Новият стандарт, който регламентира работата на зъботехниците, е одобрен от Висшия медицински съвет към здравното ведомство още през февруари, обясни вчера Димитър Цветков, президент на Съюза за зъботехниците в България. Вероятно заради финансовите проблеми в здравната система и смяната на министри чиновниците забравиха да качат документа на сайта, което възпрепятства той да бъде обнародван в Държавен вестник, предположи Цветков. Той обясни, че при гласуването на стандарта от всички 20 членове само един е гласувал против и той е бил представител на Българския зъболекарски съюз. Стоматолозите предпочитат да дерат пациентите и те да нямат представа каква е цената на материалите и изработката на коронките, протезите и мостовете, изтъкна още лидерът на зъботехниците. Повечето не изпращат пациентите в зъботехническата лаборатория, а сами избират цвета на новия зъб, което е недопустимо, каза още Цветков. Той е убеден, че новият стандарт ще извади на светло зъботехниците от сивата икономика. С новите правила лабораториите ще бъдат длъжни да сложат официален ценоразпис. Най-скъпо вървят коронките от цирконий и прескерамика, чиято цена варира от 200 до 500 лв. "
Румяна Милева

Тоя Димитър Цветанов с мисълта си направо кърти мивки...! :D
dent1971
чест потребител
чест потребител

Мнение от dent1971 »

Аз съм съгласен,за да видят пациентите че тези пари които им взимаме не са за нас ,а по-голямата част отива за заботехника.
poumpy

Re: Зъботехнически мераци...!

Мнение от poumpy »

Vladi написа:....... Повечето не изпращат пациентите в зъботехническата лаборатория, а сами избират цвета на новия зъб, което е недопустимо, каза още Цветков. .....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
provincial
потребител
потребител

Мнение от provincial »

Vladi написа:Две сметки за едно чене
Изработването и поставянето на коронката ще се таксуват отделно

" Вече ще плащаме две сметки при стоматолога. Едната ще бъде за медицинската дейност, а другата - за материалите, изработени в зъботехническа лаборатория. Новият стандарт, който регламентира работата на зъботехниците, е одобрен от Висшия медицински съвет към здравното ведомство още през февруари, обясни вчера Димитър Цветков, президент на Съюза за зъботехниците в България. Вероятно заради финансовите проблеми в здравната система и смяната на министри чиновниците забравиха да качат документа на сайта, което възпрепятства той да бъде обнародван в Държавен вестник, предположи Цветков. Той обясни, че при гласуването на стандарта от всички 20 членове само един е гласувал против и той е бил представител на Българския зъболекарски съюз. Стоматолозите предпочитат да дерат пациентите и те да нямат представа каква е цената на материалите и изработката на коронките, протезите и мостовете, изтъкна още лидерът на зъботехниците. Повечето не изпращат пациентите в зъботехническата лаборатория, а сами избират цвета на новия зъб, което е недопустимо, каза още Цветков. Той е убеден, че новият стандарт ще извади на светло зъботехниците от сивата икономика. С новите правила лабораториите ще бъдат длъжни да сложат официален ценоразпис. Най-скъпо вървят коронките от цирконий и прескерамика, чиято цена варира от 200 до 500 лв. "
Румяна Милева

Е, това не звучи сериозно. Да го каже това в Щатите някъде. Ще го линчуват тоя.
Според мен зъботехниците трябва да се ангажират да го махнат тоя образ щото им бута реноме и всичко с тия простотии.
Това си е зъботехническа работа и те трябва да го махнат.
Иначе за цветът да дойде да ми каже на мен що е задължително той да ми взема цветът. :D
Да не е учил повече от мен за цветът или аз да не гледам по малко цвят.
Сигурен съм , че ако го питаш кво значи система на Мънсел за цветът и коя година е създадена няма да знае , ама устата му голяма.
:wink:
Keep your eyes open!
Аватар
Иван Минчев
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Иван Минчев »

д-р Аспарухов написа:
Vladi написа:Стоматолозите предпочитат да дерат пациентите и те да нямат представа каква е цената на материалите и изработката на коронките, протезите и мостовете, изтъкна още лидерът на зъботехниците... че новият стандарт ще извади на светло зъботехниците от сивата икономика.
Моите предпочитания са мое конституционно право, цената определям аз и ако пациента я приема - продължаваме с лечението. Цената която плащам на зъботехника не касае пациента - плащам това което съм поръчал. Със зъботехниците сме екип, в който всеки си знае мястото - понякога пращам пациенти за определяне на индивидуални цветови схеми, но по-често зъботехника идва при мен. С пациента финансови въпроси не коментират нито зъботехниците нито сестрите. Не си позволявам да коментирам цената на зъботехническите услуги с пациента, защото при нас не се продават мостве и корони, а се извършва дентално лечение съгласно избран от мен (със съгласието на пациента) лечебен план.
казаното по-горе за мен максимално изчерпва темата :thumb:

и ще допълня - протезната конструкция не е фабричен продукт, а денталният лекар не е търговец или посредник,
за да има дори и идея да се коментира нормата му на печалба, процентно участие и т.н. на базата на изходната цена на лабораторията.

но това не трябва и не може да е повод за конфронтация. клиниката си е клиника, лабораторията си е лаборатория...

едновременно с това и след подобни страннии идеи все повече ми се нрави мисълта да отида в шоурума отсреща и да потормозя продавача на автомобили с въпросите:
колко плаща Мазерати за кожените седалки, а за аудио уредбата, а за боята...

смешно, нали
тъжното е, че въпросът е принципен - винаги има предател в четата
Бъдете реалисти - искайте невъзможното!
veni
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от veni »

Да извадят доходите на зъботехниците "на светло" може да сатне САМО ако касата започне да плаща за зъботехническите услуги! Всичко останало са празни приказки....
Публикувай отговор