Работата в UK като перспектива

Секция за колегите, които работят в UK
Bili
потребител
потребител

Работата в UK като перспектива

Мнение от Bili »

Здравейте на всички!

Цяла нощ съм ви чела, благодаря за всичко споделено, невероятно полезни сте!

Искам само да ви попитам какви са перспективите за развитие...например видях,че д-р Дамянов има вече специализация по ендодонтия-отваря ли това други врати ?

МАлко предистория за мен,дано не ви отегча...работих няколко години в околните села- основно екстракции, амалгама и т.н-ясно ви е.През цялото време си мечтаех как ще спестя пари за едно по-сносно кабинетче в Горна Оряховица. Сега, след като го имам, се оказа,че ако искам да работя с качествени материали и техника, имам предвид ендодонтия главно,но важи за всичко, професията ми ще бъде моето луксозно хоби :lol: Градчето ни е малко, хората са с ограничени доходи, пациенти имам много, но те си искат амалгамата, да им запълня зъба там с нещо си за около 20 лв и това е.

Още съм в самото начало на процедурите по регистрация и може би според вас е рано за подобни въпроси, но все пак ми се иска да знам- има ли шанс за една качествена работа в UK след време? Мога да се нагодя към системата на NHS мисля, но е друг стимулът ако знаеш, че светлина в тунела има...в противен случай май бих се огледала за някое село наблизо и ще си нарамя пак барабанчето с клещи :(

Поздрави на всички:
Биляна
Д-р Биляна Мусева
СФ София 2001
dimitrov
почетен член
почетен член

Мнение от dimitrov »

Отговорът на този въпрос е нееднозначен. За хора с отличен английски,позитивни,добри комуникатори лъч в тунела има.По-голямата част от зъболекарите в Англия никога не напускат NHS,за чужденците като нас важи и в още по-голяма степен.
Bili
потребител
потребител

Мнение от Bili »

Благодаря за отговора.Отличен английският ми вероятно никога няма да бъде, ще разчитам на позитивизма си явно :wink:
Д-р Биляна Мусева
СФ София 2001
Аватар
Д-р Пламен Тотишев
чест потребител
чест потребител

Мнение от Д-р Пламен Тотишев »

Аз също споделям казаното от колегата - има светлина в тунела! Моето бъдеще е в Англия, за България отдавна не мисля.
София 1999
Bili
потребител
потребител

Мнение от Bili »

Докторе, лично за теб се сещам като ми стане много страхливо :) Доколкото съм чела, сам си се подготвил за езиковив изпит, сега и с частната практика си нестандартен...май човек сам трябва да си осветява тунелите.
Д-р Биляна Мусева
СФ София 2001
Аватар
Dr.Dre
потребител
потребител

Re: Работата в UK като перспектива

Мнение от Dr.Dre »

Bili написа:Здравейте на всички!

Цяла нощ съм ви чела, благодаря за всичко споделено, невероятно полезни сте!

Искам само да ви попитам какви са перспективите за развитие...например видях,че д-р Дамянов има вече специализация по ендодонтия-отваря ли това други врати ?

МАлко предистория за мен,дано не ви отегча...работих няколко години в околните села- основно екстракции, амалгама и т.н-ясно ви е.През цялото време си мечтаех как ще спестя пари за едно по-сносно кабинетче в Горна Оряховица. Сега, след като го имам, се оказа,че ако искам да работя с качествени материали и техника, имам предвид ендодонтия главно,но важи за всичко, професията ми ще бъде моето луксозно хоби :lol: Градчето ни е малко, хората са с ограничени доходи, пациенти имам много, но те си искат амалгамата, да им запълня зъба там с нещо си за около 20 лв и това е.

Още съм в самото начало на процедурите по регистрация и може би според вас е рано за подобни въпроси, но все пак ми се иска да знам- има ли шанс за една качествена работа в UK след време? Мога да се нагодя към системата на NHS мисля, но е друг стимулът ако знаеш, че светлина в тунела има...в противен случай май бих се огледала за някое село наблизо и ще си нарамя пак барабанчето с клещи :(

Поздрави на всички:
Биляна
Не е беден човек ,който има малко , а този ,който иска много.
В БГ хората може да не са богати , но поне са по-признателни от тукашните киселяци и се плаща на парче свършена работа , а не за приключен лечебен план .
Светлина в тунела има , ама и много мрак и мизерия има тоже. Готвят се и сериозни промени в системата на NHS и като гледам как масово съкращават хора от други сектори , вероятно и при нас ще орежат нещата. Откакто съм пристигнал преди 2 години тенденцията е да се ползват все по-нискокачествени материали , да се вземат все повече нови пациенти (гробища) и да се вдигат цените на здравната застраховка , GDC регистрацията и всички останали такси . Може би трябва да се гледа по-позитивно на нещата , но всеки ден се намира по някой сладурчо да ти "оправи " настроението и като тегля чертата в БГ получавах повече удоволствие от работата си и повече усмивки от пациентите си , както и повече свободно време .
pavi
потребител
потребител

Мнение от pavi »

Съгласен с Др Дре.UK,however,е много подходяща за оръфляци с окаяно финансово състояние,Имах пациентка,която събираше по половин година за почистване на зъбния си камък,сега по-голяма англичанка от нея няма.Аз съм временно в Англия,но никога не бих си и помислил да се отрека от България или да остана завинаги в страната на мъглите,дъжда и вечното мрънкане.
Аватар
д-р Дамянов
администратор
администратор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Дамянов »

От друга страна в Англия перспективите за професионално развитие са по-големи. Аз не можех да си помисля за качествена ендодонтия в БГ, просто защото нямаше кой да си я плати. В момента работя с най-новите техники и материали и очаквам скоро закупуване на микроскоп. Получавам и удоволствиет от работата си, пациентите са различни от тези по NHS, но са необходими жертви и инвестиции. Мисля, че д-р Тотишев разбира за какво говоря. Пожелавам всеки да намери своето място в Англия!
София 2003
Certificate in Endodontics
UCL Eastman Institute 2010
Diploma In Endodontic Practice
UCL Eastman Institute 2012
www.stomatolog.start.bg българският стоматологичен портал
pavi
потребител
потребител

Мнение от pavi »

Аз пожелавам на всеки просто да намери своето място,не е задължително да е Англия.Работата трябва да носи удоволствие,а не стрес.
drun drun
нов потребител
нов потребител

Мнение от drun drun »

Според мен както с всичко- така и с работата в Англия(Кралството)нещата стоят така: Едно е да искаш, друго е да можеш и трето, и четвърто е да го направиш!
Истината за едни може да е загробване за други. И което май е най- важното има голяма разлика между практиките дори и в рамките на една компания. Зависи човек къде ще попадне и как ще се впише в колектива. Малко соц звучи ама си е така.
Най- лесно според мен е да кажем че нещата са различни и трябва време човек да види дали му харесва или не. Лошото е че за да бъде обективен, сам за себе си дори, според мен трябва да работи поне 2-3 години за да е наясно дали му се остава как са преспективите специялно за него и с какво му се занимава. Определено обаче помага, когато се идва с идеята да не се връща човек в БГ. Поне за мен де. NR ще ми пили на главата ама това е истината за мен.
Cymru am byth!
Аватар
Dr.Dre
потребител
потребител

Мнение от Dr.Dre »

drun drun написа:Според мен както с всичко- така и с работата в Англия(Кралството)нещата стоят така: Едно е да искаш, друго е да можеш и трето, и четвърто е да го направиш!
Истината за едни може да е загробване за други. И което май е най- важното има голяма разлика между практиките дори и в рамките на една компания. Зависи човек къде ще попадне и как ще се впише в колектива. Малко соц звучи ама си е така.
Най- лесно според мен е да кажем че нещата са различни и трябва време човек да види дали му харесва или не. Лошото е че за да бъде обективен, сам за себе си дори, според мен трябва да работи поне 2-3 години за да е наясно дали му се остава как са преспективите специялно за него и с какво му се занимава. Определено обаче помага, когато се идва с идеята да не се връща човек в БГ. Поне за мен де. NR ще ми пили на главата ама това е истината за мен.
Cymru am byth!
Паленето на корабите с цел отрязване на пътя за връщане не е нещо ново. Аз лично не съм фен на този метод. България много пъти е била отписвана от много хора ...и напук на всичко още е там.Добра или лоша - тя е страната в която сме се родили и вероятно си има причина да е така..
След няколко седмици правя точно 2 години в NHS. Мога да кажа , че 5 дневна работна седмица с NHS ме изтощава физически и емоционално до степен , която е несъвместима с желанията ми да уча и се развивам. Това няма да се промени никога. Патология има много , трупана е с години и с новите пациенти се трупа нова , а системата не предполага комплексен подход , цялостното и саниране и приемливо заплащане на подобен род усилия . В резюме -аз англичаните няма да ги излекувам ,но те успешно ме разболяват...физически и психически.
Гърците преди мен бяха в по-изгодна позиция с 4 дневен контранкт. Петъка просто ми идва преко сили всяка седмица. Дори нещата които имам на компютъра си не мога да изчета при цялото ми желание. Прибирам се тотално изцеден от лимоноизстисквачката марка NHS, модел IDH . Ако не си намеря друга работа , която да предлага по-светли перспективи ще се наложи да се разделя с острова на мъглите и киселите хора...странното е ,че подобна перспектива все по-малко ме притеснява :)
д-р Тодор Манолов
нов потребител
нов потребител

Мнение от д-р Тодор Манолов »

Колега,никой не ни държи на сила тук на Острова и всеки е свободен да си тръгне,когато пожелае!Явно за две години тук ти е било по-добре отколкото в BG
,щом си все още тук.Но ако се изтезаваш толкова,Родината те "ЧАКА" да те успокои.
drun drun
нов потребител
нов потребител

Мнение от drun drun »

По повод горенето на кораби не съм имал такова нещо предвид. Просто според мен, ако като новопристагнал човек се утешава, че всеки момент като му писне може да се прибере- от чисто психологическа гледна точка може да се окаже доста демотивиращо.
Иначе това ни е хубавато на нас като гастербайтери, че винаги имаме къде да отидем/върнем ако нещата не потръгнат. Но твърдо съм убеден, че е хубаво подобна мисъл да бъде натикана в някой тъмен килер на подсъзнанието за да се справим.

Както казах и преди това е мнение мое, и за всеки е различно.

Колкото за NHSa, напълно те разбирам др Дре, въпреки че работя само от месец с малко пациенти и не съм влезнал в час, се прибирам вечер и в осем часа никой не може да ме спре да си легна.

Проблемът е обаче че и в БГ не беше много по различно за мен от тук, пак зависи човек на какво се е натресъл. А си мисля че ако разликата не е много голяма по- добре да е тук човек от колкото да крета в БГ.

Всеки си има причините да е тук, но това което ме докара тук не е финансова. На мен ми дойде до гуша беззаконието в нашата татковина, това че може някой с сладурчо да те сгази посред бял ден и да няма съд за него и възмездие. Полиция рерално нямаме и всичко се купува с пари- дори и законче ако нещо не ти уйдисва в момента. Не че такива неща не се случват и тук, но е по-овладяно и доста по- рядко или поне не толкова явно както вкъщи. Всяка държава си има трески за дялане, въпросът е дали можеш да живееш с тукашните. Аз обаче не искам децата ми да порастват в несигурност и идиотията,която се шири в чалга обществото в БГ(да ме извиняват музикалните феновете). Както беше написано на стената на една улица в София "Обичам страната, мразя държавата!"

България е нещо, с което винаги ще останем свързани. Живял съм и друг път дълго време в чужбина- след няколко месеца лошите неща се забравят и както беше казал един приятел- се молиш някой даже да те напсува на български. Но същият каза, че му трябва точно една седмица обратно за да получи мотивация да не се връща в следващите 5 години.

Та пак казвам еднозначен отговор на това няма защото за всеки е различно. Освен това аз съм тук само от 5 месеца и от един работя и все още се "фасинейтвам"(бг сленг?!?) по нещата тук. Моето мнение за ситуацията за работа към NHS не е нито меродавно нито го давам. Но не работата ме докара тук, а възможностите които се откриват пред моето семейство. От това по- голяма мотивация здраве му кажи. ХАХАХХАХАХАХА.

Кат' заревят с тези гладни очи чиветята, как да се не скапваш от работа! :D
pavi
потребител
потребител

Мнение от pavi »

Фактът,че повечето участници в сайта тук са търсили информация предимно от българи,пишат на български и търсят изява в български форум ,на мене лично ми говори,че искат да си останат такива,иначе е би могло да е само желание за самоизтъкване както ми звучеше някакъв колега съболекар-хигиенист-бъдещ зъболекар в САЩ.Иначе има страхотни форуми на английски с английски зъболекари,които нямат намерение да емигрират в Бг .Никой не оспорва какво е състоянието на нашата страна в момента.Миграцията също не е нещо ново за света.Но освен от румънци,от никой останал чужденец не съм чувал да се отрича така яростно от страната си,както от българите.Сякаш ние не сме частично виновни за това.Отдавам това на факта,че част от колегите са още млади и не чувстват тази отговорност за страната си.Желая им успехи и щастие.
Аватар
Dr.Dre
потребител
потребител

Мнение от Dr.Dre »

д-р Тодор Манолов написа:Колега,никой не ни държи на сила тук на Острова и всеки е свободен да си тръгне,когато пожелае!Явно за две години тук ти е било по-добре отколкото в BG
,щом си все още тук.Но ако се изтезаваш толкова,Родината те "ЧАКА" да те успокои.
Колега ,ще съм Ви благодарен ако не се напъвате да ми правите саркастични анализи. Ако съм останал 2 години - това е защото съм упорит и не се отказвам лесно въпреки трудностите. За тези 2 години трима други зъболекари дойдоха след мен и напуснаха преди мен тази практика. Други двама , които заварих на това място също напуснаха. Нали се сещате ,че човек не бяга от хубавото ?! Дъщеря ми се роди тук и с малко дете и жена не се мести човек така лесно - най-малкото трябва да мисля не само за себе си , а и за семейството си ! Колко ми е било добре само аз си знам.
Последно промяна от Dr.Dre на Нед Мар 13, 2011 1:02 am, променено общо 1 път.
Аватар
д-р Дамянов
администратор
администратор
Обратна връзка:

Мнение от д-р Дамянов »

И ние с жена ми напуснахме първата си практика след 8 месеца работа. Преместихме се в друга и не съжеляваме. ;)
София 2003
Certificate in Endodontics
UCL Eastman Institute 2010
Diploma In Endodontic Practice
UCL Eastman Institute 2012
www.stomatolog.start.bg българският стоматологичен портал
д-р Тодор Манолов
нов потребител
нов потребител

Мнение от д-р Тодор Манолов »

Хубаво е,когато човек е реалист,а не се държи като прилеп.Нашата мила Родина отвори трети стоматологичен факултет!!!Искате ли да коментирате едно просто математическо съотношение ПАЦИЕНТИ-ЗЪБОЛЕКАРИ в България?Таксата от 4000 Евро не е излишна на никой.Къде ще работят тези хора и дали ще има адекватна среда за развитие на тази професия в България?
Аз съм българин,но факт е че България в момента не е перфектното място за развитие и живот за нас(зъболекарите)
Dr.Dre,сигурен съм,че лесно няма,в 100% от твоите публикации във форума ти недоволстваш,няма нищо позитивно от пребиваването ти тук,а от друга страна ти удря втората година.
kunz
нов потребител
нов потребител
Обратна връзка:

Мнение от kunz »

Четох, четох и реших и аз да напиша нещо в тази дискусия:
1. Според мен пациетните тук не са киселяци както се коментира, аз съм в прекрасни онтопения с 99 процента от редовните ми пациетни. Като им говориш повечето те слушат и изказвания от рода Виж тоя некадърник, миналия ми зъболекар как ми съсипа зъбите са мноого редки да не кажа никакви. В Бг това се чува от всеки и представата за нас е колко много пари им вземаме за никаква работа - тоест няма го авторитета на стоматолози и медици, който го има тук. БГ пациента в момента в който ти види гърба започва да говори кой какъв некадърник бил.
2. Ако човек иска професионално да се развива - няма проблем всичко е до лично виждане и решение. Пример давам д-р Дамянов естествено за това той е положил пари и време. Д-р Дре не ми е работа да давам съвет, но ако работате е много за теб, можеш да съкратиш някой и друг петък и тогава ще можеш да се развиваш професионално - разбира се това се отразява и на месечната ти заплата. Разликата между БГ и тук е ЧЕ МОЖЕШ ДА СИ ГО ПОЗВОЛИШ.
3. Който ми омръзва от NHS винаги може да отиде в частния сектор. Риска обаче е по голям.
4. Като цяло аз бих се върнал в БГ след време, но се чудя какво ще правя там...поне за мен там като зъболекар подържам някакъв стандарт на семейството си, но да се развивам професионално - просто не остават средства.
Изображение
pavi
потребител
потребител

Мнение от pavi »

Колеги,тук станаха някакви нападки на лична основа,а целта на тази тема е да се посочат възможните плюсове и минуси на потребителката.Плюсовете ги знаем,но е добре за тези,които са в България,да знаят и минусите.Всяка практика е различна,самите пациенти са лекувани различно,затова в една ще се чуят много лоши думи за предишните зъболекари,в други-обратното.Има практики,в които е по-добре никога да не стъпиш,и други,в които има добра атмосфера.Аз лично не се виждам много по-забогатял тук,а с финансовото положение на бивши състуденти дори не мога да се меря.Най-скъпите материали си ги закупувам сам,но то е защото ми се иска да правя нормална ендодонтия и естетични възстановявания.Мои колеги,които са завършили в KIng's преди десетина години и влязоха в частния сектор,сега отново се завърнаха в NHS.Остана само един,но трябваше да съкрати двама зъболекаря и хигиенистката.Лично аз тук съм най-щастлив петък 16.30,а най нещастен неделя следобяд(sorry,drun drun,че май и на тебе предадох това чувство).Според мене,за една голяма част от пребиваващите тук,основната причина е не финансовата,а чувството за някакъв ред.И надеждата за реализация,макар да не виждам такава в колегите,с които работя тук и са завършили 1976.
Аватар
Dr.Dre
потребител
потребител

Мнение от Dr.Dre »

д-р Тодор Манолов написа:Хубаво е,когато човек е реалист,а не се държи като прилеп.Нашата мила Родина отвори трети стоматологичен факултет!!!Искате ли да коментирате едно просто математическо съотношение ПАЦИЕНТИ-ЗЪБОЛЕКАРИ в България?Таксата от 4000 Евро не е излишна на никой.Къде ще работят тези хора и дали ще има адекватна среда за развитие на тази професия в България?
Аз съм българин,но факт е че България в момента не е перфектното място за развитие и живот за нас(зъболекарите)
Dr.Dre,сигурен съм,че лесно няма,в 100% от твоите публикации във форума ти недоволстваш,няма нищо позитивно от пребиваването ти тук,а от друга страна ти удря втората година.

A Вие колега всичко ли прочетохте дето съм писал преди да напишете този пост или така...на изуст пак си говориме ?! Идеално щастие няма -все нещо куца където и да си , каквото и да правиш. Факт е ,че повечето колеги млъкват след като се преместят тук и един пост няма повече от тях. Или им е много добре или ги е страх да си кажат колко им е зле. Наскоро говорих с колеги , които едва смогват да направят 300 точки на месец. Тук са около 2-3 години. Сигурно им е много добре как мислите ?! Това ,че не съм се захлупил с проблемите си и ги споделям тук може най-малкото да е от полза на желаещите да дойдат и се установят тук или на хора с подобни проблеми . Да им даде идея за какво иде реч.Защото помня преди аз да дойда как отчаяно събирах информация и колко оскъдна беше тя. Човек с добре работеща практика в БГ трябва сериозно да се замисли преди да я зареже и дойде тук- видях какъв шок е за такива хора NHS-a и колко бързо попадат в порочния цикъл на малкото точки , новите пациенти , орязаната заплата + гадни оплаквания за десерт и напускане на работа 4-5 месеца след започването .
Да в БГ може зъболекарите да са много на глава от населението. Ама колко от тях знаят какво правят имате ли идея ?! Колко пълни некадърници излизат с диплома и почват да "творят" една нова стоматология дето я няма в никой учебник . Имах колежка , която малко преди завършването съвсем откровенно си казваше на глас ..." Боже аз защо я уча тая стоматология , като хич не ми се работи това нещо" :shock: . Мислите ли ,че по времето на комунизма са се произвеждали по-малко зъболекари ? Убеден ли сте ,че чужденците , които изсипват кофи с пари в тези факултети не допринасят за по-качествено образование ? Аз лично никога не съм се чувствал застрашен от по-младите колеги. Въобще самата мисъл ми е смешна и жалка. Работа за зъболекари в Бг има....и половината китайски зъболекари да дойдат не могат да изринат патологията , натрупана по инерция след срива на държавното зъболечение. Лошото е ,че хората или нямат пари и лекуват само спешни случаи / тотално скапана ограда или предпочитат да ги дадат за лъскава техника /нов GSM. Поне тези в провинцията , където добре платената работа е мит...в Сф е друго.
Лично аз преди да дойда тук в град с 40 зъболекари и 30 000 души население не съм умирал от глад и винаги се намираше някаква работа. При това в практика , която далеч не е била лъскава. За жалост исках и продължавам да искам нещо по-добро , а не желая да съм роб на банките до гроб. А пари за нова практика - нямах.
На вас ако ви седят добре розовите очила - няма проблем. Аз предпочитам да съм си кисело-обективен. Дойдох тук с ентузиазъм , но 30-40 % данъци охлаждат и най-ентусиазираните ..особенно , когато точките се изкарват с пот на челото , а костите ,ставите и мускулите почват да болят все едно си не на 30 , а на 50-60 години и винаги има някой крив и недоволен пациент . Не са по 10 на ден ...неее - само един стига да ти се из....е на настроението..
Отдавна съм загрял ,че на IDH не им пука какви зъболекари работят в практиките им и дали се развиват професионално. Важното е да върви таргета и никой да не хленчи. Наскоро чух ,че се канят и таргет за частно да въведат. Стана ми смешно. И започнах също сам да си купувам неща. Не за да правя повече частно...нееее . Просто за да се развивам. Работата с частното седи така - вземат ти 50 % от това дето си изработил , делите си разходите за лаборатория , но ако нещо се издъни и се опре до връщане на пари - всичко връщаш ти. Вземат 50 % от меда , но не искат и 1 % от отговорността. А не е редно така. Вземайки един зъболекар на работа - ти го проучваш , и решението да го назначиш е твое - ще си поемеш и някаква отговорност след това. Може и 10-20 % да е , но не може да се държиш сякаш си безучастен наблюдател в цялата работа.
Публикувай отговор