Разделно събиране

Проблеми и решения свързани с нашите приятели от ХЕИ, РЦЗ, НЗОК, РЗОК
Dr.Dobreva
потребител
потребител

Разделно събиране

Мнение от Dr.Dobreva »

Колеги, изисква ли се и от нас разделно събиране на хартия, стъкло, пластмаса и т.н. ?!
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Re: Разделно събиране

Мнение от Angel »

Dr.Dobreva написа:Колеги, изисква ли се и от нас разделно събиране на хартия, стъкло, пластмаса и т.н. ?!
Не. Само разделяне на опасен (биологичен) отпадък от битов.
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от клещомицин5561 »

Добре де, нормалните домакинства ги разделят, а ние - не, така ли?
Dr.Dobreva
потребител
потребител

Мнение от Dr.Dobreva »

Не знам нормалните семейства дали ги разделят, ама аз питам във връзка с новия закон. И понеже: "търговски обект е място, помещение или съоръжение, в което се извършват продажби на стоки или услуги, излиза,че и ние трябва да събираме битовите отпадъци разделно, биолотичните си ги знаем :D Предполагам сте наясно за какво става дума, но ето:

" Законът за управление на отпадъците (ЗУО), обнародван в ДВ, бр. 53 от 13. 07. 2012 г., въведе изискване за разделно събиране на отпадъците, което влиза в сила от 01. 01. 2013 г.

Съгласно чл. 33, ал. 4 от ЗУО ползвателите на търговски обекти, производствени, стопански и административни сгради в населените места по чл. 33, ал. 1 от ЗУО са длъжни:
да събират разделно отпадъците по чл. 33, ал. 2 от ЗУО и
да ги предават на:
лица, притежаващи разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл. 35 от ЗУО и/или
организация по оползотворяване,

т.е. да сключат до 01. 01. 2013 г. договор с посочените по-горе лица.

Отпадъците, които са посочени в ал. 2 на чл. 33 от ЗУО, са следните:
хартия и картон,
стъкло,
пластмаса и
метали."
Аватар
Dr.Gregory House
чест потребител
чест потребител

Мнение от Dr.Gregory House »

Абе излишни пари ли имате бе колеги та търсите под вола теле или просто се чудите каква идея да дадете на ония за кво да ни глобяват още ? :shock:
EVERYBODY LIES...
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Мнение от Angel »

Dr.Gregory House написа:Абе излишни пари ли имате бе колеги та търсите под вола теле или просто се чудите каква идея да дадете на ония за кво да ни глобяват още ? :shock:
Преди години нямах автоклав и ползвах този на близката болница (чрез договор за автоклавиране). Винаги са ме шокирали преливащите им контейнери пълни с кървави бинтове, марли, спринцовки, системи, уринаторни торби, плюс всякакви неща изрязани по операционните... :roll: Ноооо, за болниците може, а за нас- не може... :lol:
Аватар
Д-р Къртев
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Д-р Къртев »

Dr.Dobreva написа:
" Законът за управление на отпадъците (ЗУО), обнародван в ДВ, бр. 53 от 13. 07. 2012 г., въведе изискване за разделно събиране на отпадъците, което влиза в сила от 01. 01. 2013 г.

Съгласно чл. 33, ал. 4 от ЗУО ползвателите на търговски обекти, производствени, стопански и административни сгради в населените места по чл. 33, ал. 1 от ЗУО са длъжни:
да събират разделно отпадъците по чл. 33, ал. 2 от ЗУО и
да ги предават на:
лица, притежаващи разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл. 35 от ЗУО и/или
организация по оползотворяване,

т.е. да сключат до 01. 01. 2013 г. договор с посочените по-горе лица.

Отпадъците, които са посочени в ал. 2 на чл. 33 от ЗУО, са следните:
хартия и картон,
стъкло,
пластмаса и
метали."

Леле мале.Забравили са отделни кофи за хранителните и кенефените отпадъци с оторизирани за тях фирми.
Или нарочно са ги забравили, защото това е основание да остане данък смет, който иначе би трябвало да отпадне след като общината не събира тоя боклук.
На нас защо не ни намалиха данъка като почти всичко е биологично замърсено? Щото така е по-лесно и законодателната и чиновническата наглост са безкрайни.
И сега едни хора клепат на парцали и викат "сбъркахме","не забелязвахме","трябваше да.....".
Защото Стефан Цанев правилно каза веднъж, че през прозореца на мерцедеса светът изглежда различно.Ама няма кой да го чуе.
Склерозата ще ни направи нови хора!
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Интересно е, че като отидем някъде по на Запад веднага ни прави впечатление колко е чисто, колко е подредено, колко е по-чист въздуха и какво ли не още. Ама как се е получило това някакси не ни интересува. Та дали ще имаме една кофа (или чувал) за боклука или три - ни вярвам да ни се опразни много касата. Е, вярно, ще трябва да се внимава кое къде отива, но - виждаме как е на Запад, нали?
Аватар
Д-р Къртев
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от Д-р Къртев »

клещомицин написа:Интересно е, че като отидем някъде по на Запад веднага ни прави впечатление колко е чисто, колко е подредено, колко е по-чист въздуха и какво ли не още. Ама как се е получило това някакси не ни интересува. Та дали ще имаме една кофа (или чувал) за боклука или три - ни вярвам да ни се опразни много касата. Е, вярно, ще трябва да се внимава кое къде отива, но - виждаме как е на Запад, нали?
Е да, но там клошарите изкарват ли всяка нощ съдържанието на контейнера отвън? Крадат ли контейнерите щото са жълтички, зеленички и имат други по-прекрасни приложения изобретени от българският гений? Палят ли ги с неугасената жар от печките през зимата?
Не, защото има ред от много години и хората го уважават. Уважават себе си, околните ,чистотата,подреденоста ,чистия си въздух и какво ли не още както казвате по горе.
Не на последно място и ги е страх, че ако не играят по правилата ще им се стъжни.Защото има ред.

И за какво да имам при мен три отделни кофи ако на улицата има три чисти контейнера в които да се хвърлят разделно неопасните отпадъци?Или ако айде, имам три кофи защо да не ги сипвам в уличните контейнери, а трябва да сключвам договор с нови събирачи на смет?
Защото мен могат да ме задължат да развъждам кофи, но не могат да накарат местната власт да наложи разделно събиране. А не може да наложиш разделно събиране на човек, който оцелява ден за ден и пет пари не дава за друго.
Огледайте се, улиците са пълни с такива. :silence:
Склерозата ще ни направи нови хора!
poumpy

Мнение от poumpy »

А може би вместо да се оплакваме и обвиняваме другите и как няма кой да ни оправи, можем да изискаме от някого да ни осигури нужните контейнери. Антверпен е голям град и въпреки това моя брат не само събира отделно, но и лично кара част от събраното на депо, защото не се извозва от нито една фирма. Веднъж в месеца, събота се натоварва с личната си кола и чувалите в багажника и до депото. И не съм го чул един път за последните 15 години да се оплаква.
"На село", където аз работя се рециклира също и няма фирма, което да извозва или да ни задължава да го правим. Правим го защото офис мениджърката го предложи-идея, което подкрепих с две ръце. И когато чувала се напълни, тя го взима с личната си кола и хоп, на депото.
И не е нужно да развъждаме кофи. Стига една в офиса, където да влиза всичко за рециклиране. Отнема 10 минути същото да се раздели един път седмично на съставните си отпадъци и в контейнерите по предназначение.

"Когато човек иска да направи нещо намира начин, когато не иска - оправдание"
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Д-р Къртев, черни овце има навсякъде по света. Въпросът е какво е съотношението между черните и белите. И тук веднага виждам разликата между нашенеца и западняка. На западняка като му се каже нещо да направи, той го прави без гък да каже и толкова. На нашенеца като ме се каже да направи нещо, първото е той да започне да философствува - ама не може ли така, не може ли онака, ама това ще струва пари, ама комшията не го прави и т.н. и т.н.
Мен лично темата ме вълнува, защото усещам, че боклукът става един голям проблем за човечеството, особено в днешно време с тези гадни опаковки, най-вече на много от храните. И понеже никой - хайде, да кажем по-голямата част от населението - не го прави, нещата няма да тръгнат...
Аватар
Dr.Gregory House
чест потребител
чест потребител

Забелязваме колеги,че допускате една огромна грешка-западняка както го наричате не прави каквото и да било доброволно а по задължение.и това задължение идва от факта,че ако не го направи или само си помисли да не го направи глобата е може би 3 месечната му заплата!!!!!! Всички хора са еднакви-няма ли контрол има свободия!!! Нашенеца както пак вие го наричате философства поради 2 причини- знае че всичко тука се прави заради рушвети и подкупи и заради чиновническите заплатки и второ- щото му е пределно ясно че в тая държава на никой не му пука за околната среда !!!! Просто и елементарно ! Та нали ако не са тези закончета и поправки и фирмички сумати чиновник ще остане без работа? Та нали ако не се въвеждат всевъзможно изисквания на моменти чисто налудничеви / закон за статистиката се сещам веднага / няма да има от къде да се лапка и прибира?

Поздрави
EVERYBODY LIES...
poumpy

Мнение от poumpy »

Интерестно ? Западняка се плаши от глобата и слушка, нашенеца не се плаши от подкува и си прави каквото си иска.
Преди години един колега се появява на работа супер щастлив и усмихнат със следното изказване " колко е хубаво, че има корпция в България" На моя учуден поглед ми се обяснява как му трябвал някакъв документ от данъчното за новия му кабинет и понеже му трябвал за вчера и не може да чака 14 дни, какъвто в законния срок, той си бутнал и го получил веднага.
Аз го гледам и не мога да повярвам на ушите си. До тогава не бях плащал никъде нищо и ми се виждаше безумие. Казах му, той ми се изсмя в лицето и живота продължи до лятото, когато същия индивид се явява на работа супер крив. Питам го аз какво е станало и той: "нали помниш онзи документ за кабинета. Днес ми се обади същата служителка от данъчното, че отива на море другата седмица и хотела й струвал 400 кинта и аз трябвало да й го платя" Ха, викам му аз, коко било хубаво в България д аима корупция.......

Случката е съвсем истинска, колкото и да не ми е приятно. Подкупа има ВИНАГИ две страни: една неизрядна по някаква причини и една, която се възползва от ситуацията. Какво ли би станало ако една от тези две страни откаже да участва ? Мечти, а ?
Аватар
Dr.Gregory House
чест потребител
чест потребител

По скоро колега мечти са да я няма корупцията в България. Дано доживея да видя как някой предлага подкуп и няма кой да му го вземе!!! Тука е страната на неограничените възможности и дори и да има някой съвестен гражданин /честен и почтен/ той бива погазен,омерзен и потъпкан по брутален начин за това му поведение- та нали разваля дисциплината!!!

Не си мислете,че и на мен ми е приятна цялата история-но какво мога да направя- живота ми е твърде кратък а простотията и малоумниците тук са твърде много !

Поздрави
EVERYBODY LIES...
poumpy

Мнение от poumpy »

Неееееееее, идеята беше да няма кой да предлага, а не да се предлага, а да отказват да вземат, не се разбрахме.
А относно краткия живот: моя също е кратък затова станах "предател" и се разкарах.
Аватар
клещомицин5561
редовен потребител
редовен потребител

Благодаря на Dr.Gregory House, че ми посочи грешката - аз досега се чудех защо ли става така, все си мислех, че разликата е в манталитета...
Аватар
Dr.Gregory House
чест потребител
чест потребител

Поправете ме ако греша ?! :?:
EVERYBODY LIES...
Аватар
Dr.Gregory House
чест потребител
чест потребител

Колега poumpy обзалагам се,че така са ви нарекли хората които са доста навътре в шуробаджанащината родна и понеже гроздето е високо ....знаете нататъка за кво иде реч ...

Поздрави
EVERYBODY LIES...
Публикувай отговор