Компютърът в кабинета трябва ли да е с лицензиран софтуер?

Проблеми и решения свързани с нашите приятели от ХЕИ, РЦЗ, НЗОК, РЗОК
Аватар
thunderchild
нов потребител
нов потребител

Компютърът в кабинета трябва ли да е с лицензиран софтуер?

Мнение от thunderchild »

Здравейте колеги! :D Досега бях с един лаптоп, който си имаше лицензиран Windows и гледах и другите или да си ги купя /антивирусна/ или с безплатен лиценз /open office/, обаче сега ми предстои да си купувам нов лаптоп и този, който ми харесва по принцип го продават без операционна система, а нов Windows 8.1 e 222 лв.. Някой знае ли дали е задължително да има платен лиценз, за да можем да го ползваме в практиката, или е достатъчно да сме си закупили само програмата, с която работим към НЗОК? Ще има ли проблем с електронния подпис ако е нелицензиран windows-a?

Поздрави :Д
Аватар
bateto_007
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от bateto_007 »

Дали е кабинет или бакалия, софтуерът трябва да е лицензиран. Windows, който е инсталиран на компютъра трябва да е същият, който е в лиценза. Не може да имате лицензиран Win 7 Home edition , а да имате инсталиран Win 7 Ultimate 64-bit.
Аватар
Angel
почетен член
почетен член
Обратна връзка:

Re: Компютърът в кабинета трябва ли да е с лицензиран софтуе

Мнение от Angel »

thunderchild написа:Здравейте колеги! :D Досега бях с един лаптоп, който си имаше лицензиран Windows и гледах и другите или да си ги купя /антивирусна/ или с безплатен лиценз /open office/, обаче сега ми предстои да си купувам нов лаптоп и този, който ми харесва по принцип го продават без операционна система, а нов Windows 8.1 e 222 лв.. Някой знае ли дали е задължително да има платен лиценз, за да можем да го ползваме в практиката, или е достатъчно да сме си закупили само програмата, с която работим към НЗОК? Ще има ли проблем с електронния подпис ако е нелицензиран windows-a?

Поздрави :Д
Не, няма нужда. Всеки уиндолс ти върши работа. Аз съм с ХР и безплатния Хипократ и нямам проблеми. Тая държава и без това ни изтисква като лимони, но ако те блъскат парите си купувай лицензиран софтуер....
Аватар
makalali
потребител
потребител

Мнение от makalali »

Здравей колега. Няма проблем в това да си с т. нар. кракнат софтуеър. Всички неоригинални уиндоуси се мислят за оригинални и само свързването им с централата на майкрософт се разбира, че не са купени. Използването на електронен подпис с неоригинален уиндоус няма никакви пречки, както и използването на дентална програма. :)
д-р Табаков
чест потребител
чест потребител

Мнение от д-р Табаков »

Така, както го съветвате за уиндоса, що не му речете като отиде другия път в дентално депо, да сложи и 2-3 шприци фотокомпозит в джоба тихомълком, така и така са кожодери прекупвачите на материали, няма никакъв проблем, стига да не се види на някоя записваща камера (а.к.а в централата на фирмата).

П.П. Ignorantia legis neminem excusat
Аватар
bateto_007
редовен потребител
редовен потребител

Мнение от bateto_007 »

Софтуерът трябва да е лицензиран, по принцип. Независимо къде е инсталиран. Ако Ви се появят за проверка от интелектуална полиция трябва да докажете , че на всичките ви PC софтуера е легален. Дори да имате Word пак трябва пакетът Microsoft Office да е лицензиран.
Аватар
makalali
потребител
потребител

Мнение от makalali »

За д-р Табаков - Самата фирма Майкрософт стимулира разпространението на пиратски софтуеър. Аз ползвам и Мак и PC, Епъл не толерират пиратския софтуеър и компщтрите им пристигат директно с инсталирана операционна система, и всякакво вмешателство да се инсталира Мак на друга машина е без резултат или с големи мъки и пак няма да работи както трябва. Лично съм го пробвал ;) има начини да се защити един продукт от пиратство ама Майкрософт точно това не прави. И не е защото са тъпи, а защото са толерантни в това отношение за да бъде разпространен техния продукт. Аз в кабинета си съм с легален софтуеър Уиндоус, а в нас ползвам Мак. Но преди време бях с пиратски и не съм имал проблеми. Да не дава Господ :) Но с изтеглените песни от нета май ще ги трия, че съм чувал, че проверяват за това и съставят нарушение. Музиката в кабинета е само и единствено от интернет радио :D
Аватар
mik59
нов потребител
нов потребител

Мнение от mik59 »

" Сексът и софтуера са най-добри безплатни"- инжИнера.
Аватар
thunderchild
нов потребител
нов потребител

Мнение от thunderchild »

Естествено, че съм ЗА легалния софтуер, както вече написах досега винаги съм си купувал софтуера, който ползвам, или използвам безплатна алтернатива. Говоря от гледна точна на това, че в момента имам и други разходи и ако мога да отложа едни 250 лв за няколко месеца във времето бих го направил. Да не говорим, че новият Windows 10 ще бъде безплатен ъпдейт на Windows 7,8,8.1 и ще мога да си ползвам лиценза :D

Благодаря за отговорите, поздрави :D

edit: в последствие намерих и едно лаптопче 25% отстъпка с лиценз за Win7 и Win8, който ми се вписва в бюджета :lol:
Публикувай отговор