Попълване на зъбен статус

Проблеми и решения свързани с нашите приятели от ХЕИ, РЦЗ, НЗОК, РЗОК
vlado_sm
потребител
потребител

Попълване на зъбен статус

Мнение от vlado_sm »

Здравейте.Колеги, може ли да споделите от вашата РЗОК как ви карат да попълвате зъбния статус при деца-конкретно ме интересува какво пишете на непоникналите 6-ти , 7-ми и 8-ми зъби? Според моята логика се поставя символа Е-липсващ зъб от легендата, но местната РЗОК са на друго мнение.Благодаря.
София 2005
dr.dimitrov
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от dr.dimitrov »

Непоникналите зъби просто не се отбелязват по никакъв начин. Символът "Е" в амб. лист е означен като "липсващ", но от НЗОК го разбират единствено като "ЕКСТРАХИРАН". Иначе казано, ако маркирате един зъб с "Е", за НЗОК той престава да съществува и съответно никога вече не може да бъде отбелязан с друг статус или да се извърши манипулация върху него по НЗОК.
Charisma
нов потребител
нов потребител

Мнение от Charisma »

Когато не са пробили, не пишете нищо..Все ще пробият , нали.Е означава точно екстрахиран.Никой не ми е казвал какво да пиша, така го тълкувам аз :D .Явно е вярното..
vlado_sm
потребител
потребител

Мнение от vlado_sm »

Значи по тази логика символ Е ще трябва да поставям само на зъби, които са извадени от мен - по какъв начин трябва да знам или откривам при преглед в устата на пациента дали този зъб е изваден или просто не е поникнал (визирам вече и по-възрастните пациенти).
София 2005
dr.dimitrov
потребител
потребител
Обратна връзка:

Мнение от dr.dimitrov »

vlado_sm написа:Значи по тази логика символ Е ще трябва да поставям само на зъби, които са извадени от мен - по какъв начин трябва да знам или откривам при преглед в устата на пациента дали този зъб е изваден или просто не е поникнал (визирам вече и по-възрастните пациенти).
:lol: Така е, няма как да сме сигурни дали един зъб е изваден или е ретиниран, но това е едно от най-малките недоразумения в отношенията с НЗОК и не само с нея... Както не се предвижда възможност възрастен пациент (над 18г.) да има персистиращ млечен зъб, а такива случаи има не рядко. Но за сега очевидно трябва да приемем, че "Е" обозначава единствено "изваден" зъб. :wink:
Публикувай отговор