Програма за превенция и контрол на вътреболнични инфекции

Проблеми и решения свързани с нашите приятели от ХЕИ, РЦЗ, НЗОК, РЗОК
D-r Enchev
потребител
потребител

Програма за превенция и контрол на вътреболнични инфекции

Мнение от D-r Enchev »

Здравейте колеги! От РЗИ ми идваха на рутинна проверка и ми изискват Програма за превенция и контрол на ВБИ, но обясниха че какво трябва да се съдържа било описано в Наредба 3, която е огромна. Ако някой колега е правил такава програма нека даде разяснение. Благодаря предварително!
vlado_sm
потребител
потребител

Мнение от vlado_sm »

Колега , ето това внасям всяка година при тях и за сега не са ме закачали.

ДЕЗИНФЕКЦИОННА ПРОГРАМА
ЗА 2015г.

І. На дезинфекция в денталните кабинети подлежат следните обекти :
1. Ръце и кожа
2. Медицински инструментариум и медицинско оборудване
3. Лични предпазни средства
4. Повърхности

ІІ. Дезинфекционната обработка се извършва само с препарати разрешени от Министерството на здравеопазването. При прилагането им задължително се вземат под внимание указанията на производителя за работа и начините на приложение. Препаратите трябва да са снабдени с необходимите сертификати.

ІІІ. Основни методи на дезинфекция :
1. Дезинфекция на ръце – дезинфекция и измиване на ръцете след обслужване на всеки пациент. Ръцете се измиват с вода и сапун, подсушават се с индивидуални хартиени кърпи. Обтриват се с препарат за дезинфекция „Skinman soft” в продължение на 30 секунди и се оставя препарата да се изпари , без да се подсушава.
2. Медицински инструментариум и медицинско оборудване :
- инструментите се почистват с четка и сапун под течаща вода. Поставят се в разтвор на „ Deconex 50 FF” в концентрация 10 мл/л за 60 мин. Измиват се и се подсушават, след което се опаковат в опаковъчна хартия “ Мedicom ” и се подлагат на автоклавиране.
Автоклавирането се извършва с автоклав клас Б, модел “ Tanda HSV 2D ” на цикъл за опаковани инструменти с времетраене 75 мин. Автоклавирането се извършва след употреба на инструментите или след изтичане на периода на стерилност на опаковани инструменти от 6 месеца.
3. Лични предпазни средства:
- Ръкавици – сменят се след всеки пациент. Използват се нитрилни ръкавици „ Evolve”.
- Прилепваща защитна маска – след овлажняване маската се сменя
- Очила – периодично се забърсват с дезинфектант
„ Desident ”
- Работно облекло – пере се в обществена пералня
4. Повърхности :
- Обработка на външните повърхности на инструментариума се извършва след всеки пациент с подходящ дегенерат с неутрално pH и вода.
- Обработка на вътрешните повърхности на инструмента – извършва се в края на работния ден и след манипулации свързани със силно замърсяване на наконечниците.
- Медицинското оборудване, медицинското обзавеждане, работни плотове, подове и стени се обработват чрез влажно забърсване с дезинфектант веднъж дневно обикновено в края на работния ден (препарата - Deconex 50FF в концентрация 5мл/л и експозиция минимум 30 мин.). След дезинфекция не се мие.
5. Управление на отпадъците:
- Съдове за събиране на отпадъци и съхранението им до транспортирането – отпадъците се събират и съхраняват в плътно затворени контейнери обозначени със специален стикер „ОПАСЕН ОТПАДЪК”. До транспортирането се съхраняват се в помещение без достъп на външни лица.
- Договори за транспортиране на опасните отпадъци – договор с фирма „Хост витал” гр. Пловдив – за събиране, транспортиране и предаване за обезвреждане на опасните отпадъци.
ІV. Медицинските специалисти и техните помощници имат направена задължителна имунизация срещу вирусен хепатит В.

Подпис : …………….
/ Д – р В. Димитров/
София 2005
D-r Enchev
потребител
потребител

Мнение от D-r Enchev »

Благодаря Ви колега!
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

Изображение

Благодаря за информацията!
Аватар
Alexandra
специален член
специален член

Мнение от Alexandra »

vlado_sm написа:Колега , ето това внасям всяка година при тях и за сега не са ме закачали.

ДЕЗИНФЕКЦИОННА ПРОГРАМА
ЗА 2015г.

Подпис : …………….
/ Д – р В. Димитров/
Още веднъж - благодарности за информацията!
До сега никой не ми е искал подобно нещо, но аз си го направих, за всеки случай.
Миналата седмица имах проверка от РЗИ и ми го поискаха, съответно, бяха удивени, че имам.
lamerz1912
нов потребител
нов потребител

Мнение от lamerz1912 »

Масово са търсили такава дезинфекционна програма из кабинети в Пловдив. И при нас искаха, но ние бяхме подготвени :)
Публикувай отговор